jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Zebry

Zebra kvagga - Zvláštní druh zebry, mející pruhy jen na přední polovině těla. Tento druh vyhynul krátce po svém objevení v roce 1860. Omezení ochranného zbarvení bylo způsobeno trvalým nedostatkem predátorů v oblasti výskytu. Zebra tak tuto ochranu nepotřebovala.

Modrý kůň - Obchodník Lashmar se v roce 1860 objevil zkoumat zebry kvagga na jih Afriky. Jedno takové stádo našel, ale na první pohled spatřil jednu zvláštnost: uprostřed stáda běžel tvor podobný zebře, ovšem modrého zbarvení. Kůže koně byla jemná a hladká, na dotek připomínala kaučuk. Při pohybu zvířete se na ní tvořily vrásky a faldy kůže. Svým způsobem připomínalo psí plemeno šarpej. Kůň byl zcela bez srsti a kořínků ochlupení.

Exemplář byl převezen do Anglie a podroben odborné expertýze. Po několika dnech v zajetí se zbarvení změnilo do šedožluta. Později byl vycvičen - až překvapivě poslouchl všem povelům. Důvod jeho anomálního vzhledu nebyl nikdy vysvětlen. J evšak možné, že pozbití ochlupení měla na svědomí mutace genů a modrou barvu přítomnost pignentu eumelaninu v jeho kůži.

Zebra Burchellova (Equus burchellii burchellii) byla pro vědecký svět objevena v roce 1824 v Jižní Africe. Už v roce 1910 však uhynul poslední volně žijící exemplář a o osm let později poslední exemplář chovaný v zoo. V létě 2004 přišly zprávy z Natal a Etosha o výskytu tohoto druhu. Zebra Burchellova se vyznačuje tím, že téměř ztratila pruhování na zadní části těla a na nohách. Kromě toho je tké větší než běžný druh zebry.

Zebroid - Kříženec klisny koně a hřebce zebry.

Zebrula - Kříženec klisny zebry a hřebce koně.

Zedonk - Kříženec osla a zebry.

Další názvy pro křížence koní a oslů se zebrou mohou být : zorse, zebrass, zonkey, zebrinny, zony...