jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Yeti

Mýtus himalájí známý po celém světě - to je yeti. Na světlo světa se za ty roky dostalo mnoho "zcela autentických" důkazů, otisků a dokonce i fotografií. Yetiho však známe i z lidových bájí a pověstí, které si šerpové vyprávějí již stovky let.

Pro Evropany a zbytek světa yetoho oběvil anglický důstojník L.A.Wadel v roce 1889. Ten také přinesl do evropy vůbec první důkaz o jeho existenci, a to odlitek otisku chodidla dlouhého okolo 40 centimetrů. Domorodí tibeťané mu vysvětlili, že pochází od mohutných chlupatých lidí, žijících po celé oblasti v horách, hlavně ve výškách nad 5000 m.n.m. První zpráva byla potvrzena již o dva roky později W. Rotchilldem. Ani jeden z nich však zprávám nepřikládal velkou důležitost, oba zastávali názor, že se jedná o pouhou představivost šerpů.

Ani další zprávy nám mnoho neříkají. Například ze zprávy italského cestovatele Tombaziho: "jsem naprosto neschopen se k této věci nějak vyjádřit" toho opravdy moc nezjistíme. Další expedice už byly naštestí o něco zdílnější. Například v roce 1937 nafotil F.S. Smyth několik stop dlouhých 46 cm, vzdálených od sebe asi 1,5 metru. Ještě reálnější důkaz přinesli v roce 1972 horolezci Mc Neely a Cornin. Na úpatí jedné z himalájských osmitisícovek nalezli tak zřetelné otisky, že z nich mohli udělat odlitky. Ty jsou dodnes uloženy v Britském muzeu. Major Laster Davis, který nalezl podobné stopy v roce 1955, k nim přidal tento komentář: " Byly hluboké asi 12-15 cm. Sám jsem s filmovou kamerou a batohem na zádech vážil zhruba 80kg a moje stopy se nořili do sněhu asi 2,5 - 3,5 cm. Pomyslel jsem si, že to musí být ale pěkně mohutný tvor!"

Dle názorů skeptiků se v případě yetiho stop jedná pouze o větrem nebo vodou zkraslené stopy běžných himalájských tvorů, jako například stopy Irbise horského, hulmana a nebo tibetského medvěda (zajímavé je to, že ti stejní skeptici existenci medvěda tibetského doposud tvrdě popírali, více ve článku medvěd tibetský). Zoolog W. Tschernezky však tyto domněnky vyvrátil ve své studii, vycházející z odlitků a fotek otisků.

Velice zajímavé svědectví podal polský politický vězeň Slavomir Rawicz, vězněný na Sibiři, který podnikl zoufalý a dobrodružný útěk spolu se šesti spoluvězni. Prchali přes Himaláj do Sikkimu - státečku pod ochranou Indie. Po mnoho vyčerpávajících pochodech o celkové délce 3 000 Km, na hranici lidských sil, se setkali na horském hřebenu s dvojicí sněžných lidí a dvě hodiny podivné tvory se strachem pozorovali. Jejich výška byla kolem 240cm, silné postavy, přímé držení, mocný hrudník a nesmírně dlouhé ruce visící až ke kolenům. Pozorovatelé usoudili že se jedná o křížence medvěda a orangutana.

Bylo by na místě dodat, že svou strastiplnou cestu popsal Slavomir Rawicz v knize „Dlouhý pochod“, která vyšla v roce 1956. Dva roky před tím, v roce 1954 byla zorganizována první speciální expedice, která si dala za cíl legendy o existenci Sněžného muže potvrdit, či je definitivně vyvrátit. V jejím čele stál novinář – celá akce byla pod patronací Daily Mail – Ralph Izzard, který sice nepřivezl žádného ochočeného Yettiho, ale nalezl se svými kolegy několik zcela evidentních stop po Yettiho pozadí a tlapách, když sjížděl po svahu dolů, dále opatrné kroky okolo jezírka, když zkoušel pevnost ledu a také stopy jeho tlapiček, které otiskl poté, co si uvědomil, že přece jen udělá líp, když půjde okolo! A co víc, šerpové mu přinesli dokonce trus, prý pravý Yettiův, v němž nalezli zbytky jeho večeře: kůstky a srst koroptví...

Ani dnes většina seriózních zooologů v existenci yetiho nevěří. Důvodem je trvalá absence nevyvratitelných důkazů.

Nakonec přikládám seznam dalších různých "divokých" lidí. Ti se totiž vyskytují po celém světě a je jich fakt celkem dost:

ARGENTINA: Ucamar

BORNEO: Batutut, Orang-Pendek, Sedapa

BRAZIL: Alux, Isnashi, Mapinguary

CANADA: Sasquatch, Old Yellow Top, Lizard Man, Thetis Lake Monster, Pitt Lake Monster, Nuk-luk, Nakani

CENTRAL AFRICA: Amajungi, Niaka-Ambuguza

CHINA: Da-mao-ren, Dzestarnacks, Fei-fei, Hsing-hsing, Sangui, Yeren, Xiao

COLUMBIA: Duendi, Shiru

EAST AFRICA: Agogue

FINLAND: Forrest Monster, Tree Eater, Wudewasa, Se'ir

GUATEMALA: Sisemite

HAITI: Cigouve

KENYA: Kakundaka'ri, Kikomba, Muhalu, Ngoloko

MALAYSIA: Orang-Dalam

MEXICO: Tse'nahaha, Pu'wihi, Nu'numic

NEPAL: Abominable Snowman, Bekk-bok, Kra-dhan, Meh-teh, Metoh- kangmi, Nyalmo, Pyar-Them, Teh-lma, Yeti

NIKARAGUA: Xipe

PERU: Tarma

RUSSIA: Alma, Almas, Almasty, Albasty, Abnuaaya, Abnuaaya, Bekk-Bok, Biabin-Guli, Chuchunaa, Gul-Biavan, Guli-Avan, Golub-Yavan, Kappas, Kaptar, Kra-Dhan, Ksy Gyik, Mecheny, Mirygdy, Mulen, Quidili, Voita

SENEGAL: Fating'ho

PERU: Tarma

SOUTHERN AFRICA: Chimanimani, Tokoleshe

SOUTHERN AUSTRALIA: Tjangara, Yay-ho, Koyoreowen

SUMATRA: Orang-Pendek, Sedapa

SWEDEN: Homo ferus, Homo nocturnus, Homo sylvestris, Homo troglodytes

TIBET: Abominable Snowman, Dzu-teh, Gin-sung, Nyalmo, Meh-teh, Metoh- kangmi, Mi-chen-po, Teh-lma, Thloh-Mung, Yeti

UNITED STATES: Albawitches, Bigfoot, Chiye-tanka, Giant Elder Brother, Sasquatch, Stone Giants, The Florida Skunk Ape, Yeahoh

VENEZUELA: Salvaje, Vasitri

VIETNAM: Forest People, Nguoi rung, Shan-tu, Untrahom

WEST AFRICA: Abonesi, Tano Giant, Ijime're', Se'hite'

WESTERN AUSTRALIA: Jimbra, Lo-an, Turramulli, Yahoo, Yowie

ZAIRE: Apamandi