jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Vetularctos

MacFarlaneův záhadný medvěd - V červnu roku 1864 zabili dva inuitští lovci gigantického záhadného medvěda se žlutou srstí. Byl objeven v oblasti Barren Ground v Kanadě v blízkosti jezera Randes Vous. Do oblasti byl povolán přírodovědec Roderick MacFarlane, ten pečlivě ohledal ostatky a nechal je převést do Národního Muzea Spojených států. Údaje o něm byly zapsány a uloženy do archivu.

Další průzkumy se datují na začátek 20. století. Profesor Merriama znovu podrobil expertíze muzejní ostatky. Výsledky vyvrátily spekulace o tom, že se jedná o enormně velkého jedince medvěda grizzlyho. Našel jiné znaky jak na lebce, tak na ostatní kostře. Navíc ani jeho barva kůže se nazdála shodná s grizzlym. Podle Merriamaje je tento obrovský druh medvěda více příbuzný s medvědem brýlatým a vyhynulým Arcototheriumem. Proto 9. února 1918 popsal tohoto medvěda jako nový druh Vetularctos inopinatus. Svoji doměnku podložil nezvratitelnými důkazy. Mohl to být jeden z největších objevů kryptozoologie 20. století, místo toho již podruhé upadl v zapomění.

Hlavním problémem ve výzkumu tohoto monstrózního druhu medvěda je, že byl dosud nalezen pouze jediný exemplář. Navíc je velice málo očitých svědců, místních legend a pověstí. Navíc dosud nebyl vyvrácen názor, zabývající se kříženci medvěda ledního a medvěda hnědého. Dodnes se nenašel nikdo, kdo by srovnal ostatky Vetularctos inopinatus s nám známými kříženci výše uvedených medvědů.