jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Trpasličí slon

První exemplář tohoto příbuzného druhu slona afrického porvé popsal zoolog Theodor Noeck pod latinským názvem Loxodonta pumilio. Tento exemplář chovaný v Hamburské zoo měřil ve svých šesti letech v kohoutku pouhých 180cm. Zoologové však nebyli ochotní připustit, že se jedná o nový živočišný druh. Stejně jako u hrošíka liberijského, byli přesvědčeni, že se jedná pouze o genetickou mutaci.

V roce 1911 se belgický cestovatel poručík Franssen vypravil hledat malé slony osobně. Podle mnoha pověstí domorodců se v Konžské republice vyskytovali malí vodní sloni, téměř trvale žijící ve vodě. S pomocí domorodých průvodců hledali v těch nejhustších pralesích a bažinatých oblastech, až nalezli důkazy o existenci. Težce nemocný, nakažen malarií, se o rok později vrátil zpět do Evropy. Přivezl s sebou šedesát centimetrů dlouhé kly a kůži, dokazující malý, asi 160-ti centimetrový vzrůst tohoto jedince.

Franssen převezl ostatky do belgického muzea, popsal ho latinským názvem Loxodonta fransseni a zemřel na malárii. Ani tyto důkazy však některým skeptickým vědcům nestačili a nebyli ochotni uznat jeho existenci. Jako obvykle.

Další zprávy o výskytu těchto zvířat přišly do Evropy ve třicátých letech. V roce 1932 byly majorem Offermanem odchyceni dva jedimci, samec a samice, vysocí 120 cm a 150 cm, vlastnící velmi dlouhé kly, čímž byl vyvrácen prvotní názor, že jde o mláďata. (Za dost krkolomné věty se omlouvám).

Další důkaz byl vědeckému světu předložen v roce 1936, když francouzský cestovatel Knoepfler nalezl dva čerstvě zabité jedince, opět od každého pohlaví jeden, vysocí 150 a 180 cm. Při pitvě, která byla provedena v chýši jednoho z domorodých kmenů, se zjistilo, že samice měla téměř před porodem. Tato skutečnost naprosto vyvrátila doměnku o zakrslících jiného druhu slona, slona pralesního.

Průzkum v roce 1988, jenž se zabýval dříve nalezenými kosterními pozůstatky dokázal, že druh Loxodonta pumilio skutečne existuje. Při porovnávání koster tohoto druhu s kostrou slona pralesního, bylo nalezeno hned několik rozdílů. Rozdíly byly například na lebce, spodní čelisti, pánvi a na kolením kloubu.