jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Torzo z lodi Zuiyo

Píše se rok 1977... 25.dubna tohoto roku se japonská rybářská loď Zuyio Maru pohybuje asi 45 kilometrů od přístavu Christchurch v novozélandských vodách. V 10 hodin ráno přeruší jinak klidnou plavbu náhlá panika. Na navijácích totiž místo obyvklého úlovku, který tvoří hlavně skupiny makrel, uvízlo torzo původně téměř dvoutunového těla o délce téměř deseti metrů a šířce 1,2 metru. Zdechlina byla vytažena z téměř 300 metrové hloubky, silně zapáchala a podle některých svědků připomínala těla velryb. Z podrobnějších popisů se dozvíme, že z velmi objemného trupu opadávaly zbytky tělních tkání (kůže, svalstvo), původní barva již nebyla znatelná, ve vodě se proměnila v barvu hnědošedou, a na těle se dále nacházely 4 hydroanamické končetiny (tj. končetiny přizpůsebené životu ve vodě - ploutve..). Další popis je již však složitělší. Kapitán lodi se v obavě o svůj předešlý úlovek rozhodl tělo hodit zpět do moře (tlející tkáně by předešlý úlovek kontaminovaly). Dále kapitán Akir Tanako dodává "...Ono to chtělo zpět, ono to chtělo strašně moc zpět...," Jedinými důkazy tohoto úlovku tak zůstává několik fotografií a nákresů. Tyto fotografie však ještě několik měsíců po nálezu plnily titulní stránky časopisů, a tak ho zpopularizovaly, že byly dokonce vytištěny poštovní známky s tématikou tohoto tvora.
Jaká ale byla identita torza? Hopetéz je hned několik. Mezi ty méně pravděpodobné patří například spojení s bájným mořským hadem.. Ovšem málokterý had má 4 končetiny. O něco pravděpodobnější je verze, podle které se jedná o zbytky některého druhu kytovce. Proč by ale zrovna tento nález vyvolal takový rozruch, když zbytky odumřelých velryb nejsou až tak nevšedním nálezem a nechtěným úlovkem rybářů? Podobně můžeme zpochybnit také verzi vypovídající o mrtvém těle žraloka, ti navíc mají poněkud odlišnou kosterní stavbu. Posledním zajímavým nápadem je stotožnění s vyhynulým druhem mořskémo plaza, Plesiosaurus. Ředitel zoologického výzkumu Japonského muzea k tomu říká: "... Jde o plaza a z fotografií vyplývá, že by se mohlo jednat právě o Plesiosaura. Do naší doby nemohl přežít jen jeden jediný, musí jich v oceánu žít víc!"