jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Pštros Moa

Moa je dnes již asi vyhynulý pták, příbuzný pštrosa, který neuměl kvůli své vysoké váze (až 300 kilogramů) létat. Zato byl, podobně jako dnešní pštros, vynikající běžec. Své velmi silné a svalnaté nohy používal také jako zbraň, dokázal velmi silně a bolestivě kopnout. Jediné kopnutí stačilo k zabití člověka!!!

Ptáci Moa se dělili až na 20 různých druhů, značně variabilních ve velikostech. Největší druhy dosahovaly výšky až 3,5 metru!!! I přes svou velmi mohutnou postavu byl Moa výhradně býložravec - živil se větvemi, listím, ovocem, bobulemi a výjimečně i kůrou stromů.

Obýval pouze nížinné oblasti Nového Zélandu, ale i zde se vyskytoval pouze řídce. Navíc jeho stavy dál prudce klesaly kvůli tomu, že sloužil jako potrava domorodcům a hlavně byl často loven svým úhlavním přirozeným nepřítelem, obřím druhem dravce - orlem Haastovým. Poslední ranou, pro už tak zdecimovanou populaci Moů, byla kolonizace ostrova a následné kácení pralesů.

Obecně platí, že Moové vyhynuli již počátkem 16. století, ale někteří zoologové posouvají toto datum až do 19. století, odvážnější teorie uvádějí, že přežívají dodnes.

Z odlehlých koutů Nového Zélandu velmi částo přicházejí zprávy o spatřených jedincích tohoto druhu, kteří svou výškou převyšují dvojnásbně výšku dospělého muže - a to by tak zhruba odpovídalo výše uvedené výšce. Tito tvorové se vyznačují velmi pronikavým křikem. Další pozorování pochází z vnitrozemí Austrálie. Tamní domorodci, Aborigiové, mají s podobnými zvířaty bohaté zkušenosti. Pták nazývaný "mihirung paringmal" měří okolo 2,5 metru, váha dosahuje až k 150-ti kilogramů. Má hnědošedé peří a šedivé nohy. Kresby tohoto ptáka se nalézají například na stěnách v Cape Town.