jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Opice z Bondo

Za další kryptozoologickou záhadou se vypravíme do deštných pralesů Střední Afriky. Už desítky let zde s určitou pravidelností vědci pozorují dosud nezařazený druh lidoopa, vypadajícího jako šimpanz, ovšem velikosti hodně statné gorily. Nazývají ho Bondova opice, opice z Bondo.

V roce 2008 proběhla českým tiskem tato zpráva:

Vědci oběvili záhadného lidoopa
Washington - Skupina amerických vědců objevila ve střední Africe neznámý druh lidoopa, kterého se nyní snaží identifikovat. Biologové mají k dispozici i lebku tohoto záhadného zvířete, která je dvakrát větší než u běžných lidoopů. "To zvíře nevypadá jako gorila a není to ani šimpanz," uvedla pro BBC zooložka Shelly Williamsová, které se podařilo neznámý zvířecí druh natočit na videokameru. Obrázky tohoto druhu lidoopa jsou velmi vzácné. V minulosti jej poprvé zaznamenal fotograf divoké přírody Karl Amman. Pro BBC uvedl, že jej zaujalo, že neznámý lidoop byl větší než průměrná gorila a jeho obličej byl plošší než u většiny známých lidoopů. Také jeho chování je podle vědců v mnohém odlišné. Podle výzkumů neznámí opi spí na zemi v jakýchsi velkých hnízdech. Naproti tomu šimpanzi spí v korunách stromů, aby se mohli chránit před predátory. Podle Williamsové mají záhadní opi jeden zvláštní zvyk - když vyjde na oblohu měsíc, hlasitě na něj houkají. To například šimpanzi nedělají kvůli strachu před hyenami nebo lvy, které by svým křikem mohli přilákat. Vědci však stále nepřišli na to, o jaké zvíře vlastně jde. "Nemůžeme vyloučit možnost, že jde o nový druh či poddruh lidoopa či o zvláštního hybrida," uvedl pro BBC profesor Duane Rumbaugh, přední americký specialista na výzkum opů.

Základními údaji, které o opici z Bondo máme jsou tyto: Jedná se o 2,5 až 3 metry vysokého lidoopa, jehož hmotnost se pohybuje kolem 190ti kilogramů. Vyskytuje se v deštných pralesích republiky Konga. Narozdíl od šimpanzů, stavějících si svá hnízda v korunách stromů, Bondovy opice spí v přízemních, listy vystlaných hnízdech. Živí se výhradně masem.

Způsob lovu popsal velmi podrobně nizozemský zoolog Clive Hicks, který se s tímto lidoopem údajně setkal: "Jsou fascinující. K lovu ryb si vyrábějí 2,5 metru dlouhé oštěpy. Narozdíl od ostatních primátů se vůbec nebáli. Nejdřív na nás zaútočili. Vypadali jako vycvičené speciální jednotky. Útočili potichu, zatímco jiné opice křičí, aby zastrašily protivníka. Když se přiblížili, jen nás prozkoumali a pak tiše zmizeli zpět v džungli". Ve své knize se také zmiňuje o tom, že měl možnost pozorovat tlupu těchto primátů požírající mršinu lva.

Může se tedy v pralesích Konga vyskytovat tento druh primáta?