jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Onza

V Mexiku je už přes třista let celkem pravidelně pozorována zvláštní štíhlá šelma. Už při kolonizaci Mexika španělským objevitelem Cortézem byly popsány tři druhy šelem, pobívající v tomto americkém státě. Kromě pumy a jaguára byla popsána také šelma s indiánským názvem cuitlamiztli. Kronikář kolonizační výpravy do deníku zapsal: "Zbarvením se velice podobala pumě, ale vzhledem velice připomínala vlka. Její tělo prý bylo protáhlejší, štíhlejší než u pumy. Uši výrazněji postavené na hlavě."

Během dalších let byly popsáni další jedinci. Důkazy o existenci z té doby jsou hlavně kůže a několik koster, které se dostaly do rukou bílých obchodníků hlavně během Apačsko – Americké války. Kůže byly tehdy zaměňovány s kůžemi pumy, po letech ovšem vědci našli několik rozdílů.

Další zprávy přišly do Evropy během 19. století. Několik obrázků a kostry tohoto tvora se velmi přesně shodovaly s Cortézovým cuitlamiztli. Zvíře bylo popsáno mexickým názvem onza.

Další nálezy onzy se datují na začátek 20. století. Jezuitský misionář popsal útok onzy na asi čtrnáctiletého chlapce. Všichni domodci tenkrát tvrdili, že onza je mnohem agresivnější než obyčejná puma a také má mnohem menší strach z lidí. Od té doby zprávy o onze velice prořídly. Kryptozoologové pomalu přestávali věřit, že tento jihoamerický predátor nadále přežívá. V roce 1938 však byla náhodně ulovena další onza. Stalo se tak v pustých horách provincie Mazatlán v oblasti Sinola.

V padesátých a osmdesátých letech 20. století byly konečně nalezeny dvě kompletní kostry, na kterých odbornící našli hned několik anomálií oproti pumě. Jeden z názorů přisuzuje onze původ v jihoamerickém pleistocenním gepardovi. Od té doby v oblastech s dříve hlášeným výskytem začaly probíhat rozsáhlé výzkumy.

Výsledek hledání se dostavil velmi brzy. Už na Nový rok 1986 byl uloven Rodriguezem Murrilem exemplář, později podrobený pitvě. Hlavní orgány z této pitvy jsou stále k dispozici k dalším výzkumům. Další informace se ale velmi liší. Zatímco doktor Mareš ve své knize uvedl: "Výsledky potvrdili, že se jedná opravdu o nový druh velké kočkovité šelmy, blízce příbuzné pumě. O poddruh pumy se jednat nemůže, neboť oba druhy spolu žijí v téže lokalitě a žádné přechodné druhy mezi pumou a onzou neexistují. Dnes po 450 letech od pozorování kronikáře víme, jak exponát Montezumovy zoologické zahrady skutečně vypadal." Jiné prameny naopak tvrdí, že rozbor DNA byl totožný s Puma concolor a jde tedy maximálně o ekotypní poddruh.