jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Novinky

srpen 2010 - Napadlo vás někdy, proč čmeláci při letu tak mírumilovně mručí? Podle Britských vědců se tímto zvukem snaží vystrašit predátory! U ptáků, kteří se čmeláky živí, prý tento zvuk vzbuzuje daleko větší strach z žihadla něž samotný čmelák. Tento zvuk prý mají uložený v podvědomí a automaticky se ho bojí.

srpen 2010 - Už mnoho let se mnoho vědců snaží zjistit, jakou teplotu měli druhohorní vodní plazi. Tým francouzkých biochemiků a paleontologů z několika institucí v Paříži a Lyonu se tuto záhadu rozhodli řešit pomocí porovnávání poměru mezi stabilními kyslíkovými kyslíkovými izotopy ve zbytcích kostí těchto plazů s poměrem, nalezeným u ryb stejného období i prostředím. A protože tomu stejně nikdo nerozumí, tak rovnou k závěru: tito plazi si byli schopni udržet tělesnou teplotu mezi 35 a 39 stupni Celsiovými. Dalším úkolem pro vědce žabožrouty je, jakým způsobem se jim to dařilo.

červenec 2010 - Má lidstvo novou pramatku - ARDI? V okolí Abdis Abedy byly nalezeny kosterní pozůstatky 4,4 mil let starého hominida. Samice měřila okolo 120 centimetrů a vážila cca 50kg. Byla příslušnicí rodu Ardipithecus ramidus.

červenec 2010 - Američtí vědci sestavili model lovu vorvaňů, který odkrývá velmi zajímavou taktiku. Někteří vorvani se při útoku potopí hlouběji než ostatní, aby tak zabránili kořisti k sestupu do hlubin moře. Zajímavé bylo, že při každém ponoru se ta stejná zvířata chovala různě. Zvířata si podle toho dobře pamatují, kdo kde při minulém lovu byl a pozice si tak spravedlivě střídají.

červenec 2010 - Nalezen další kryptický druh mezi kytovci - Podle rozboru DNA vědci zjistili, že v severním Pacifiku žijící kosatka dravá, je pouze jeden z nejméně dvou druhů tamních kosatek.

červenec 2010 - Ve zbytcích madagaskarských pralesů byl znovunalezen již 100 let vyhynulý druh lemura. Zoologové našli dva exempláře trpasličího lemura - makiho sibreeho.

červenec 2010 - V USA prodali krávu Missy za rekordní cenu 1,2 milionu dolarů. Tato "poněkud" vysoká cena je zaviněna tím, že její genetický koktejl je namíchán z těch nejlepších gen, ať už se jedná o fyzickou stavbu, tak obsah proteinů v mléce.

červenec 2010 - V Africe byla nalezena kostra zcela nového druhu australopitéka. Pojmenován byl Australopithecus sediba. Druhové jméno pochází z domorodého jazyka sesotho - znamená něco jako pramen. Takto byl pojmenován podle místa nálezu v jeskyni, kde se tito tvorové chodili napít. Prostřednictvím radiouhlíkové metody určili všdci stáří nálezu okolo 1,75 mil let, tedy o celý milion let mladší než nejslavnější členka druhu australopithecus afarensis - samička Lucy.

červenec 2010 - Konečně dobrá zpráva - Populace delfínů skákavých v Mexickém zálivu se zvětšují. " Na vině" je podle vědců hurikán Katrina z roku 2005. Při něm totiž zaprvé byla zničena většina velrybářských lodí a za druhé bylo zabito hodně mláďat - samice tak potom prakticky najednou znovu zabřezly a populace tak zažívá naprostý populační boom.

květen 2010 - Boj proti kůrovcům. Jaká je nejlepší zbraň na kůrovce? Podle nejnovějších výzkumů je to heavy metal. Kanadští vědci provedli experiment v tamní provincii Severní Kolumbie a metal zabral dokonale. Na druhém místě se podle průzkumu umístil samotný zvuk kůrovců. Ten také kůrovce vyžene téměř dokonale.