jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Nestvůra z jezera Champlains

Jezero Champlain se rozprostírá od nejsevernějšího bodu Kanady až po jih k Whitehall, New York. Mnoho lidí věří, že je domovem americké verze Lochnesské příšery. Champ, jak se tato příšerka nazývá, byl prozatím potvrzen ve stovkách pozorování. Jezero (a díky němu i příšera) je pojmenováno po objeviteli Samuelu de Champlainovi, který často - ale naprosto nepravdivě - říkal, že byl první, kdo příšeru popsal.
Zajímavostí je i to, že celé okolí věří natolik v její existenci, že jak New York State Assembly, tak Vermont Legislature prohlásili tvora za chráněného živočicha. Velká část této pověsti o příšeře nespočívá pouze na pozorováních, ale také na fotografii, kterou v roce 1977 nafotila Sandra Mansiová. Tento snímek je prozatím více méně (neexistují negativy, ani více fotografií z různých úhlů - sami si řekněme, že těžko vysvětlíte takovéto potvůrce, aby zapózovala pro další generace) brán jako pravý. V roce 1993 byl podroben opětovné důkladné analýze díky tomu, že většina ze záběrů Nessie byla prohlášena za padělek, ale nikdo jeho pravost nevyvrátil.
Sandra Mansiová ho nafotila, když byla se svojí rodinou v jedno květnové odpoledne onoho roku na dovolené na procházce kolem jezera. Ovšem nedošla daleko od místa, kde stanovali, když jí, dvě děti a přítele zaujala jakási nápadná neklidnost na hladině. Zatímco přítel se vrátil do auta pro fotoaparát, děti šly blíž k vodě. Mezitím se na hladině Champ vynořil. Jak ona sama říká:"Ani jsem se nebála, snažila jsem si jen vysvětlit, co to vlastně vidím. Když se Tony vrátil s fotoaparátem, uviděl to co já a začal křičet, ať děti jdou od jezera dál." Děti poslechly, Sandra udělala snímek, pak fotoaparát položila a pozorovala Champ ještě pět až sedm minut, než objekt zmizel pod hladinou.
Na internetu se objevil také článek jednoho uznávaného českého zoologa:
Vědci mají k celé kauze trochu skeptičtější přístup. Jezero se, i přes svých 177 kilometrů délky, stalo předmětem systematického výzkumu. Joseph Zarzynski se se svým týmem potápěčů a s nejmodernějšími sonary rozhodl konečně vyřešit rébus Champovy existence. Tento výzkum probíhá již od roku 1975, avšak zatím se jim nepodařilo záhadného živočicha nalézt. 10. srpna 1988 v 18.50 se na ně však přece jen usmálo štěstí: na hladině, ve vzdálenosti cca 300-400 metrů, spatřili velký předmět, který se pohyboval vlastní silou. Okamžitě sáhli po fotoaparátu, ale vzhledem k velké vzdálenosti fotografie neoplývají kvalitou. Z léta 1988 pochází souhrnná zpráva o osmi pozorováních Champa. Vědci shromáždili řadu svědectví a dali dohromady i Champovu rekonstrukci. Je až s podivem, jak se jeho podoba shoduje s podobou Lochnessky. Obě jsou jak vystřiženi z Burianových obrázků druhohorních vodních ještěrů náležejících k tzv. plesiosaurům, kteří se živili rybami, pravděpodobně stejně jako Champ. Současné jezero Champlain je pozůstatkem velkého vnitrozemského moře, které se tu rozkládalo jak v druhohorách, tak po značnou část třetihor.