jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Nepálský slon

Sloni dnes žijí jak v Africe na savaně i v pralese tak také na Indických pláních. Je možné, že existuje horský slon žijící v Nepálu? Historky o tomto tvorovi provází kryptozoologii celé 20. století. Dlouho byly tyto povídky přisuzovány tzv. "lidové tvořivosti" až v roce 1992 objevil badatel John Blashford-Snell tohoto slona v podhůří Himaláje v Nepálu.

Během expedice byly pořízeny fotografické záznamy, za kterých jsou patrné výrazné znaky oproti slonu indickému. Jde především o dva obrovské hrboly na hlavě. Také velikost tohoto krypida (krypid = tvor s ne úplně podloženou existencí) byla výrazně větší než u běžného slona žijícího v nedalekých oblastech. Další anomálie je na samém konci chobotu - onen pověstný prst (vlastně se jedná o zakrnělou nosní přepážku) má pouze slon africký, slonu indickému zcela chybí. Nepálský dru ho však má.

Tento znak přivedl některé kryptozoology k názoru, že se jedná o poslední přežívající jedince již jinak vyhynulého druhu Stegodon. Většina odborné veřejnosti se k tomuto názoru staví velmi rezervovaně. Daleko pravděpodobnější je výskyt dalšího druhu nebo poddruhu slona.

Tvor byl popsán jako slon nepálský (vyjímečně himalájský), latinsky Elephas nepalensis. Toto zařazení však není ještě všeobecně platné, zoologové ještě nemají potřebné důkazy k potvrzení jeho existence.