jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Modrý tygr

Čas od času jsou různě po světě objeví zvíře modré srsti, především pak kočkovité šelmy. Například v Asii jsou na trzích často prodávané modré či červené kůže rysů. V jihovýchodní Číně se kdysi vyskytoval modrý druh tygra. Podle domorodců se jinými odlišnými znaky nevyznačuje, až na takovou drobnost, a to, že je lidožravý.

Jeho srst byla barvy maltézské modři, na břiše velmi tmavé. Tygří kresba pruhů byla zachována. Poprvé byl popsán v roce 1910 misionářem Harry Caldwellem. Spatřil ho i jeho syn John a přítel americký zoolog Roy Champman Andrews. Pokusili se jej dokonce zastřelit, aby získali nesporný důkaz o jeho existenci, ale nebyli úspěšní.

O původu tohoto tygra existují tři různé varianty. Jedním z vysvětlením je, že jde o démona. Ale démoni neexistují. Další možností je existence úplně nového druhu tygra. Modrá barva je v živočišné říši velmi neobvyklá, takže je velmi nepravděpobné, že by existoval druh velké kočkovité šelmy, zbarvený do modra. Třetí, a nejpravděpodobnější variantou je genetická mutace a vznik barevně odlišného jedince. Celkem často se vyskytují tygři bílí, vznik modré srsti je sice o něco složitější proces, ale docela reálný.

Takováto mutace může v součastnosti v přírodě vzniknout celkem často. Napomáhá tomu také to, že ve volné čínské přírodě přežívá pouze asi 60 tygrů čínských, což vede k častečnému páření mezi rodinně příbuznými jedinci. Další možností mutace je vliv znečištěného životního prostředí. Chemické látky vypuštěné do přírody takovéto mutace způsobují opravdu velmi často.