jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Medvěd tibetský

Medvěd tibetský - Na světě existuje hned několik důkazů o existenci tohoto tvora ( 7 kůží, kosti, lebky ), ale je velmi pravděpodobné, že již vyhynul. Popsán byl teprve v roce 1853 Eduardem Blythem jako poddruh medvěda hnědého. K názvu Ursus arctos přidal pruinosus podle modrého nádechu barvy srsti.

Existenci Ursus arctos pruinosus naprosto nevyvratitelně potvrdilo odchycení jednoho exempláře v roce 1954, který byl následně umístěn v soukromé zoologické zahradě v Šigece (Tibet). Zvíře běhalo po zadních nohou, mělo široké plece a jeho hlava vypadala jako zpola medvěd zpola opice. Byl velký jako statný muž. Někteří domorodci jej považovali za yetiho. A nazývali jej dremo. Bohužel ještě v témže roce postihly Sigace katastrofální záplavy, při nichž většina zvířat přišla o život. Peter Byrne, který doprovázel americké výpravy hledající sněžného člověka, marně hledal v naplaveninách pozůstatky tohoto medvěda.

Dremo měl podle legend lidský obličej, ruce a nohy, ale medvědí tělo. S radostí prý unáší lidské ženy, ale jeho vlastním samicím, tedy alespoň podle tibetských národních písní, se to příliš nelíbí.