jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Mapinguari

Mapinguari je savec velikosti koně, žijící na území Bolívie a Brazílie. Podle svědků, kteří ho spatřili, je po celém těle porostlý hustou dlouhou srstí, pouze hlava je barvy rezavé. Podle legend, je tento tvor pro člověka velmi nebezpečný, svým obětem prý ukusuje hlavu. Dalším charakteristickým znakem je silný a nepříjemný zápach.

O existenci Mapinguari máme však i jiné zprávy, než z jihoamerického folklóru. Dochovala se například zpráva jednoho z kurátorů Britského muzea, který tvrdí, že v brazilském pralese nalezl stopy podivného zvířete, podobné stopám lenochoda, ovšem o mnoho větší. Po důkladném prozkoumání okolí opravdu zahlédl něco jako obřího lenochoda.

Další zprávy přináší už několik let britský zoolog David C. Oren. Ten o existenci Mapinguariho ani trochu nepochybuje. V posledním desetiletí totiž stále nalézá nové a nové stopy, nezařaditelného živočišného druhu, ovšem podobné stopám hrocha. Tvor se podle Orena může pohybovat po dvou i čtyřech, má hrubou dlouhou srst a čtyři dlouhé tesáky. Další informací, kterou Oren obohatil vědecké záznamy, je popis hlasu tohoto zvířete. Prý to je "neobyčejně hlasitý, hřmotný hlasový projev… podobný silnému lidskému hlasu, avšak zabarvenému jakýmsi mručením."

I přes tyto důkazy není stále většina předních zoologů ochotna připustit, že tento tvor může existovat. Ale ani ti co v jeho existenci věří, nejsou ve svých názorech jednotní, protože není přesně určeno, jakého druhu tento tvor je.

Typickým kandidátem na mapimguariho jsou dnes již vyhynulí obří lenochodi, rodu Megalothérium, obývající jižní a střední Ameriku ještě před 10000 lety. Tento nemotorný tvor dosahoval délky až šesti metrů a proto se pohyboval pouze po zemi. Podle rozborů jeho koster se předpokládá, že se dokázal postavit na zadní končetiny. Přezdívá se mu proto "Neandrtálec z Brazílie".

Dalším možným vysvětlením je existence obřího mravenečníka. Největší, nám známý druh je Myrmecophaga tridactyla, mravenečník velký, dorůstající délky 2 metry a váhy 40 kilogramů.

Brazílie není jediné místo, kde se vyprávějí historky o obřích přízemních chlupatých tvorech. Další známá legenda nese jméno kanimas nebo vasitry, vyskytující se ve Venezuele.