jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Mamut

Mamuti byli ještě před 13-ti tisíci lety rozšíření po celé Sibiři, Severní Americe a Severní Evropě. Mnoho obyvatel Sibiře však tvrdí, že hluboko v tajze žijí dodnes. Jestli je to pravda, nemůže v součastnosti nikdo s úplnou jistotou říct, ale nevyhynuli-li, jsou velmi ohrožení. Obyvatelé Marijské republiky jim říkají obda. Mají prý vynikající zrak a nesnášejí pach spálenin. Podivuhodný je prý jejich smysl pro soudržnost a vzájemnou pomoc. Přes den se shluknou do houfu, v jehož středu jsou ukryta mláďata. Svými kly shrabávají lišejník na velké hromady. Tyto hromady našli i někteří arktičtí badatelé (např.Amundsen ) a neuměli si vysvětlit jejich původ.

Na území Marijské republiky existují vesnice, které jejich obyvatelstvo opustilo. Důvodem byl strach z obdy, který jim boural části osady. Byli to vesnice Nižnije Šapy a Azakovo v Medveděvském okrese.

Zprávy z poslední doby popisují hlavně nalezené otisky chodidel a nálezy koster. Na podzim roku 1962 se ruský geolog Puškarevov vypravil na Sibiř, aby sám našel živé mamuty. Získal zde svědectví bývalých obyvatel vesnice Černovovo, kteří shodně popsali stádo mamutů, jenž jim vesnici zdemolovalo.

Dále je známé vyprávění dvou lovců, kteří v roce 1920 narazili mezi řekami Pur a Taz na velké oválné stopy. Vypravil se po nich a nalezli dvě obrovská zvířata hnědé srsti a až s dvoumetrovými kly.

Vyprávění o mamutech se objevuje nejen na Sibiři, nýbrž i na druhé straně Beringovy úžiny. Někdejší prezident USA Jefferson byl těmito zprávami tak zaujat, že vyslal na Aljašku svého emisara (vyslanec). Ten mu přivezl speciální eskymáckou zbraň, určenou pro lov mamutů. Mimoto tvrdil, že dle zpráv eskymáků lze ještě potkat mamuty v zapadlých koutech Aljašky v severovýchodní části poloostrova.

Nejnovější zpráva o přežití tohoto druhu je z roku 1993. Skupina amerických nadšenců se vydala pátrat po bájném medvědovi, který podle pověstí žije v Grónsku. Místo toho našli kostru asi 4 metry vysokého tvora s dlouhými kly. Po odborné expertýze se zjistilo, že jde o mamuta uhynulého teprve před 150 lety.