jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Lidožrouti I.

Strach a panika. Těmito slovy můžeme popsat pocity domorodců, kteří se setkali s opravdovými bestiemi. Nemluvím tady o bájných nestvůrách, neexistujících monstrech a krvelačných zvířatech s nepodloženou existencí, ale o zcela reálných druzích, se kterými se pravidelně setkáváme v zoologických zahradách. Čas od času jsou i tato jinak plachá zvířata donucena zaútočit na člověka, ať ze strachu nebo kvůli nedostatku obživy.

Pro jsem sestavil žebříček těch najkrvelačnějšíh jedinců:

7.) Na sedmém místě se umístil levhart z Kumaonu v Indii. V roce 1969 zde během dvou měsíců zabil a sežral přes dvacet lidí. Pak se poděl neznámo kam.

6.) Na šestém místě se umístili asi nejznámější lidožrouti. Dva lví samci, pravděpodobně bratři, známí jako "Men-eaters of Tsavo", zabili v Ugandské provincii Tsavo 40 lidí. Jejich útok přežil jediný napadený, ten ale zemřel na následky šoku o tři dny později. Událost se stala mezi lety 1898 až 1899, při stavbě ugandské dráhy. Oba nakonec zastřelil známý lovec, plukovník Patterson. Jejich kůže můžete dodnes obdivovat v Chicagském přírodovědném muzeu, nebo při sledováníí filmu "Lovci lvů".

5.) Po zadu však nezůstal ani levhart od Rudraprayagu, který se se 125 zářezy umístil na pátém místě našeho poněkud morbidního žebříčku. I tento lidožroutský tvor byl však nakonec zabit. Zemřel po jediném výstřelu z pušky asi nejznámějšího "lovce bestií" Jima Corbbeta.

4.) Čtvrté místo zaujal opět tygr. Ten během osmi let sežral okolo 150 lidí. Tragédie se stala v Tala Des poblíž již výše zmíněného Kumaonu.

3.) Další střet člověka se zvířetem se odehrával v letech 1962 - 1969 v Indickém Abudjamaru. Stará tygřice zde ulovila a pozřela 308 lidí. Zajímavé je, že si vybírala výhradně ženy.

2.) Na stříbrnou příčku se vyšvihl "lidožrout z Panaru". Tento zdegnerovaný levhart během třicátých let zabil přes 400 lidí. Jim Corbett řekl: "Pohled na toto zvíře byl opravdu smutný. Nejenže měl zcela nevyvinutou levou část obličeje, ale trpěl také silnou prašivinou. Na jeho tělě by jste nenašli ani známku po srsti"

1.) Absolutní rekord však drží tzv. "Maneater of Champawat" ( Campwatský lidožrout), který působil před desetiletími opět v Indickém Kumaonu. Celkový počet jeho obětí přesáhl za pět let 430 lidí!!! Jde pouze o registrované oběti, takže celkové číslo může být o mnoho větší. I v tomto případě šlo o starší tygřici. Hrůzy z champawatské tygřice domorodce opět zbavil Jim Cobett.


Nakonec je třeba dodat, že ve většině případů jsou lidožraví jedinci buď nemocní a nebo příliš staří, aby si mohli potravu obstarávat obvyklým způsobem. Lidožroutství zdravých jedinců je velmi neobvyklé.