jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Kříženci kočkovitých šelem

V zoologických zahradách často dochází ke křížení velkých druhů kočkovitých šelem. K těmto pářením ve volné přírodě nedochází, protože jednotlivé druhy na sebe ve volné přírodě buďto nenaráží, nebo se k sobě chovají nepřátelsky. Názvosloví těchto kříženců je pevně určené a vychází z anglických názvů rodičů: zepředu názvu potomka jméno otce, zezadu matky. Např. potomek otce lva (lion) a matky tygra (tiger) se nazývá liger, v případě opačném tigon, tigeon.

A teď něco o nich:

Tigon:
Jde o největší a nejmohutnější kočkovitou šelmu naší planety, protože dosahuje velikosti poníka a váhy 500kg. Tigon je dlouhý téměř 4metry a je velice agresivní, má nevypočitatelné chování, povahu. Samci bývají neplodní samice se někdy mohou dále rozmnožovat. Vzhledem připomíná tygra, mívá řídkou hřívu. Někdy se nazývá tigron, tion, tigeon.

Liger:
Jde o potomka samce lva a samice tygra. Vypadá jako lev s tygřími pruhy, ale má řidší hřívu. Oproti tigeonovi nedosahuje ani velikosti svých rodičů. Takto křížená mláďata se velmi často rodí mrtvá, nebo kvůli předčasnému porodu brzy umírají.

Jagulep:
Otec jaguár, matka leopard, potomek jagulep. Poprvé byl vědecky popsán již v roce 1908, když byl v cirkuse představován jako nový druh lva. Mnoho takovýchto kříženců z té doby pocházelo z rádoby vědeckého pracoviště v Chicagu, kde byli kříženy i mnohé jiné druhy šelem, často tak vznikali zdeformovaní jedici, neschopní života. Jagulepové se později chovali také v zoo v Salzburgu.

Leopon:
Leoponové se téměř nikdy nedožívají dospělosti. Experimentálně byli již mnohokrát chováni např. v Německu, Japonsku nebo Itálii. Jejich existence ve volné přírodě by vysvětlovala jednu z afrických kryptozoologických legend - marozi. Kvůli rozdílným povahám a způsobu života rodičů bývá u potomků častá rozpolcenost povahy. Co se týče vzhledu leoponů, jsou to vlastně menší lvi s leopardími fleky.

Jaglion:
Zřídka se také objevují kříženci černého jaguára s lvicí, popřípadě jaguára normálního.