jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Hvízdací had

Krypidy, vyskytující se v ČR, by na prstech jedné ruky spočítal i velmi zasloužilý dřevorubec. I tak se někdy objeví zprávy o obrovských kočkách nebo velkých, temně černých psech a také třeba o hvízdajících hadech.

Zprávy o něm jsou zaznamenávany už stovky let. Lidový folkór z něj zatím udělal legendu, disponující spoustou nadpřirozených vlastností. I přesto se dnes zdá, že had hvízdák je reálně existující druh užovky, konkréntně užovka stromová (lat. Zamenis longissimus).

I když se jeho vlastnosti a znaky zdají opravdu nadpřirozené, většina z nich se dá vědecky vysvětlit a zbytek lze vysvětlit lidovým folklorem.
1.) Tento had žijící na stromech prý umí hvízdat
Ačkoli hadi pozbývají hlasivky, je teoreticky možné, aby si pohvizdovali. Potvrzují to i slova českého herpetologa Dr. Ivana Zwacha: "Ve chvíli, kdy se had něčeho lekne, je podrážděn či se cítí ohrožen, reflexivně prudce vydechuje a vzduch uniká právě malým otvůrkem kolem jazyka - a jak jistě dobře víte, vzduch unikající malým otvorem vždy vydává ostré syčení."

2.) Další zvláštnost se týká zbarvení tohoto hada
Podle pověstí se had leskne všemi barvami duhy a navíc své zbarvení může libovolně měnit. I tato zvláštnost má své racionální vysvětlení: Tělo stromové užovky je totiž poseto malými šupinami, když na ně sluneční paprsky dopadají pod správným úhlem může to opravdu vytvářet mylný obraz fosforeskujícího hada.

3.) Hadí korunka
Korunka na hlavě pískajícího hada může souviset s kresbou na hlavě a vytvářet tak jakoby korunku.

I v jiných znacích si je podobná s užovkou stromovou. Had hvízdák prý často obývá stromy, i užovka stromová (bystřejší to už možná odtušili z názvu) také po stromech obratně šplhá, i když to extrémě nevyhledává. Dále se oba hadi vyskytují hlavně v kopcovitých, zvlněných oblastech. Naši předci také vyprávěli, že je tento had velmi dlouhý - oproti ostatním českým hadům, dosahujícím délky max. 1 metr je Zamenis longissimus opravdu větší. Metrový exemplář by u tohoto druhu byl opravdu výrazný podmírák. Většinou měří okolo 150 cm, ale poměrně často jsou k vidění i dvoumetroví jedinci. Rekord u tohoto druhu je 225cm.