jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Exmoorská bestie

Exmoorská bestie je velmi slavný tvor známý z mnoha legend. Jedná se prý o dva metry dlouhou kočkovitou šelmu s temně černou kůží, připomínající pumu. Jako oblast výskytu se nejčastěji uvádí Velká Británie, na internetu jsem však narazil i na svědectví z Islandu. V ani jednom z těchto států však puma samozřejmě nežije. Zprávy v poslední době pocházejí hlavně ze sedmdesátých až devadesátých let. Několikrát byla vyfotografována, nikdy však ulovena. Jako příklad popisu poslouží svědectví britského zoologa Trevora Beera:

"Objevila se přede mnou znenadání, beze strachu vylezla z křovisek jen pár desítek metrů ode mne. Hleděli jsme na sebe několik nekonečně dlouhých minut. Šelma byla černá jako uhel, její oči v šeru žlutě světélkovaly. Když se ta věc ode mne konečně odvrátila a tiše jako přízrak opět zmizela v houštinách, vydechl jsem úlevou. Té kočce jistě na délku mnoho nescházelo do půldruhého metru, v kohoutku pak měřila alespoň 70 centimetrů!"

Druhý domnělý důkaz se objevil v létě roku 2009 na pobřeží Severního Devonu. Místní obyvatelé zde našli mrtvolu velmi neobvyklého zjevu. Nakonec však bylo dokázáno, že se jedná pouze o mršinu tuleně, proto nebudu k tomuto nálezu uvádět další informace.

Nejnovější informace o exmoorské bestii pocházejí z 21. května 2010. Patnáctiletá Angličanka Kim Howellsová tvrdí, že viděla šelmu podobnou panterovi a to v oblasti hrabství Gloucestershire. Za posledních několik let je to již čtvrté pozorování šelmy v tohoto typu v hrabství Gloucestershire.