jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

De Loysova opice

De Loysova opice. Vývojová větev jihoamerických primátů, primitivní hominoid nebo podvrh? Už desetiletí se přední zoologové všech zemí přou, do jaké z této skupin De Loysův objev zařadit.

Tohoto tvora objevil a zastřelil v roce 1917 francouzský geolog a zoolog Francois de Loys v oblasti Sierry de Perijaa u Venezuelských hranic. Ještě dnes vyvolává rozruch v odborných kruzích. De Loys po zastřelení opici posadil na bednu a vyfotil - Tato fotka později posloužila k určení její výšky - a právě zde je ten háček, opice měřící 160cm se v Jižní Americe do té doby nevyskytovala. Fotka je ovšem jediný důkaz, který z de Loysova výpravy zbyl. Na cestě zpět do Evropy jí přepadli Indiáni, ukradli ostatky primáta a zabili několik jejich členů, včetně de Loyse.

Zbylí vědci se vrátili zpět do Evropy, aby zde publikovali články o tomto tvorovi. Odborná veřejnost se tehdy ohledně názorů na de Loysovu opici rozdělila na dvě skupiny. Někteří byli toho názoru, že jde o nový druh chápana, ostatní jeho existenci důrazně odmítali s argumenty, že jde o podvrh. Fotomontáž však tehdy ještě nebyla možná (nebyly počítače). Poté byla záležitost na dlouhá léta zapomenuta.

Znova byla otevřena až v roce 1996. Vědci konstatovali, že na fotce jde pouze o obyčejného chápana, opozice však byla proti. Je pravda, že 160 cm je na "obyčejného" chápana moc. Navíc se na De Loysově opici vyskytují další anomální znaky. Souboj těchto dvou protistran trvá dodnes. Dodnes není možné určit, zda jde o opici, či člena čeledi Hominides. Jedinými nám zmámými informacemi jsou velká agresivita oproti lidem a házení vlastních výkalů - to je typické pro větší opice a poloopice.

Ve stejném roce byla vyslána výprava, která měla za cíl potvrdit jeho existenci. Skupina badatelů se vypravila do oblasti Venezuely a Kolumbie. Po několika měsících přišli vědci s tím, že se v této oblasti vyskytuje druh většího, mimořádně agresivního primáta. Jeho výskyt je ale velice vzácný. Členové výpravy uvedli téměř stejný popis tvora jako jeho původní objevitel. Nepovedlo se však přivést tak jednoznačné důkazy, aby byl zařazen do zoologického systému. Doufejme, že další výpravy objasní víc.