jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Chupacabra

Popis Chupacabry (foneticky: čupakabry) se podle různých zdrojů naprosto liší. Někdy je to tvor hominoid, podobný yettimu, vysoký 120 - 150 cm, jindy zvíře, podobné psu s prašivinou. Někdy se uvádí jako místo výskytu Španělsko a Mexiko, jindy USA nebo pampy jižní Ameriky.

Všichni lidé, kteří chupacbru viděli, ale shodně popisují její způsob lovu, obživy. Podle svědků ze svých obětí vyžere vnitřnosti, ráda se také napije krve.

V poslední době bylo zaznamenáno hned několik pozorování chupakabry:
1) 26. 3. 1995 - střed USA - Jamie Torres popsal tohoto tvora, jako zvíře velikosti německého ovčáka. Podle jeho vyprávění mělo kulatou hlavu, útlou čelist, malá ústa a černé oči tvaru mandle. Barva řídké srsti se měnila od purpurové, přes hnědou až po žluté zbarvení.
2) 1.listopadu 2000 publikovali dva Nikaragujské deníky snímky mrtvého tvora, s tím že jde o "chupacabras." Tvor zastřelený pastevcem, byl bizardního vzhledu, ovšem nic podrobnějšího se ani po odborné expertýze nepodařilo zjistit.
3) Na začátku 20. století, konkrétně v roce 1909, bylo okolí New Jersey terorizováno záhadným tvorem, kterému tamnější obyvatelé přezdívali "ďábel z New Jersey". Šlo o zvíře vysoké 1,5 až 1,8 metru. I zde by mohlo jít o chupakabru.
4) 17.10.2009 byl zastřelen další domělý exemplář chupakabry. Zooložka Stacy Womacková po prozkoumání a pitvě tohoto tvora řekla: „Pes to není, na to bych vsadila i výherní lístek do loterie“. O měsíc později byl nalezen další tvor, který byl dokonce natočen na video.(Odkazy níže). Zooložka Stacy Womacková to opět komentovala: „Opravdu je stejné, jako to, které jsem podrobila pitvě před měsícem. Mělo hlavu u země a stažený ocas mezi nohama.“ Vědečtí skeptici i tak neuznali možnost, že tento tvor může existovat. Oponují tím, že šlo pouze o kojota s prašivinou. Jiný tvar lebky ale nedokázali vysvětlit. C. R. Shilling z West Loop Animal Clinic prohlásil, že se jistě jedná o kojota nejen s prašivinou, ale ještě s další kožní chorobou, které způsobuje i různé defekty. Jméno této choroby však neřekl a zřejmě jej ani nezná.

Videa:
http://www.youtube.com/watch?v=d2LIu44n-qc
http://www.youtube.com/watch?v=ggMWBHivne0
http://www.youtube.com/watch?v=hug9lMzwAhw