jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Booaa

Za další bájnou příšerou se musíme vydat do africké republiky Senegal. Už několik století zde domorodce straší nestvůra podobná gigantické hyeně. Podle jejich vyprávění skolí tento netvor i slona nebo žirafu. Své jméno, booaa, získal tento tvor podle hrůzostrašného řevu, který vydává za měsíčných nocí. Teorií, co se za tímto monstrem skrývá, je hned několik.

I dnešní hyena skvnitá má na délku téměř dva metry a stiskem čelistí vyvine tlak až 800kg na centimetr čtvereční. Její vyhynulá příbuzná, hyena jeskynní, však byla až dvakrát větší. Mohla by se za pověstmi o netvoru booaa skrývat právě ona? Vycházejme z předpokladu, že mají hyenna jeskynní a hyena skvrnitá téměř stejný životní styl. Hyenám je neprávem přisuzována velká zbabělost. Tuto fámu však vyvrací podložený příběh z roku 1997. V extrémě suchém roce, během kterého bylo velmi těžké sehnat potravu, napadla smečka asi 20 hyen skupinu lvů. Během šestidenních bojů o poslední kousky obživy bylo zabito i několik místních obyvatel. Je třeba zdůraznit, že lvi mohou dosahovat až o polovinu větší hmotnosti než hyeny. Proč by v tom případě nemohlo několik přeživších kusů hyeny jeskynní zabít slona?

Další variantu nám objasní další africký bájný tvor: kerýt. Je téměř jisté, že kerýt a booaa, pokud existují, zastupují totožný živočišný druh. Podle několika očitých svědků, mezi nimiž je i jihoafrický zoolog Schander, jde o tvora nápadně připomínajícího křížence medvěda s některou hyenovitou šelmou. Kromě dlouhé špičaté hlavy s krátkýma ušima, upozorňuje Dr. Schander na téměř černou srst značné délky.

Poslední možnou variantou je přežití dávno vyhynulé obrovké dravé obludy, jejíž existenci potvrzují kosterní nálezy. Tento tvor, paleontologům známý jako Megistotherium, určitě žil v jižním cípu Líbie. Toto masožravé monstrum mělo téměř metrovou lebku a podle odhadů vážilo alespoň 900 kg. Vzhledem ke své silné těžkopádnosti se nejspíš živilo pouze mršinami. Megistotherium je v zoologickém systému řazeno mezi hyenodonty, tzv. šelmy nepravé. Na první pohled hyeny opravdu silně připomínají, mají však zkrácený čenich. Je možné že toto monstrum přežilo do dnešní doby? Nebo se s ním setkali pouze předkové Senegalců a od té doby si o něm vyprávějí legendy? Kdo ví.