jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Bílý medvěd ze Šen-nung

Už přes padesát let chodí celkem pravidelně z Čínské provincie Šen-nung zprávy o výskytu medvěda s téměř bílou srstí. Místní jej nazývají bai-xiong. Světoví zoologové první zastávali názor, že se jedná pouze o zmatený nebo neúplný popis pandy obrovské, od té doby byly však nalezeny a odchyceny nejméně čtyři exempláře tohoto medvěda.

Další pravděpodobnější domněnkou je, že se jedná o místní poddruh medvěda hnědého, vyvinutý z místního ekotypu. Později však byl navrhnut oddělený systematický druh, vyvinutý z představitelů druhu ursus arcstos. Podle již dokončených výzkumů se jedná o poddruh medvěda hnědého nebo dokonce samostatný druh, který se od svých příbuzných izoloval někdy před 8000lety. Další průzkumy teprve probíhají a výsledky, které by měly být již brzy známy, by mohly pomoci k odtajení původu tohoto druhu.