jakub.wagner@email.cz
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Kryptozoologie

 
 

Auroch

Auroch je předek dnešních turů. Byl velmi masivní, oproti dnešním kravám mohl vážit až o polovinu více. Svou výškou dva metry v kohoutku dnešní skot taktéž hravě překonal. Dále se vyznačoval až 140 centimetrů dlouhými rohy. Během 12. století z nich byl postupně vyšlechtěn tur domácí. Chov těchto praturů se tedy dostal na druhou kolej, hlavně pro to, že měl velmi nízkou dojivost a byl útočný. Poslední exemplář uhynul v roce 1627.

Před druhou světovou válkou se něměckým zoologům Heinzovi a Lutzovi Heckovým podařilo tento vyhynulý druh dobytka opětně oživit. Dodnes není přesně jasné, jakým způsobem k oživení došlo. Nejpravděpodobnější je však verze australských vědců, kteří se snaží oživit tasmánského vakovlka. Ti přišli s názorem, že lze vytvořit jakýkoliv druh genetickou změnou DNA. Ta se pak vpraví do oplodněného vajíčka příbuného druhu.

Nakonec je třeba dodat, že auroch vytvořený vědci nedosahoval ani zdaleka takové velikosti jako auroch původní. Dnes žijí v několika rezervacích ve Velké Británii a Belgii.